Erciş İlçe Haritası

Erciş, Van ilinin en büyük ilçesidir. Van Gölü’nden 5 kilometre içeride, 25 metre yükseklikte kurulmuş olan Erciş’in yüzölçümü 2115 kilometre kare, denizden yüksekliği 1750 metre, Van’a uzaklığı ise 100 kilometredir.

2 beldesi, 12 mahallesi, 86 köyü ve 36 mezrası bulunmaktadır. İlçe merkezi nüfusu 73.200’dür(2000) köyleriyle birlikte toplam nüfusu ise 145.229′dur. Bugün de çevre il ve ilçelerden yoğun şekilde göç almaktadır.

Van ilinin kuzeyinde, gölün sahilinde bir şerit halinde uzanan ve sırtını kuzeyde yüksek dağ ve tepeler yaslamış Erciş’te, her mevsim ayrı bir güzellikte yaşanır. Gölden içerilere gidildikçe çeşitli meyveleri yetiştiren bahçeleri ,diz boyu yükselen ekin tarlaları ve kavak ağaçlarıyla yeşilin her tonu gözler önüne serilir. Bu yüzden Erciş,çevrede “Yeşil Erciş” olarak bilinir.

13. yüzyılda ünlü ticaret yolunun geçtiği Erciş’in bugün doğunun batıya açılan kapısı olması buraya ayrı bir önem kazandırmıştır. İran’dan Ortadoğu ülkelerine giden transit yol buradan geçmektedir. Erciş-Ağrı , Erciş-Bitlis ve Erciş-Van karayoluyla yurdumuzun her tarafına gidilmektedir

Erciş Ovası, Van Gölü kıyılarının en geniş ovalarından biridir. Ova, geniş vadiler boyunca içerilere sokulmuştur. Zilan Deresi’nin geçtiği yerlere “Hatun Çukurovası” , üzerinde Erciş ilçesinin bulunduğu düzlüğe de “Suluova” adı verilmektedir. Ayrıca bol otlu ve sulu birçok ova ve yaylası bulunmaktadır. Belli başlı akarsuları, ovayı kuzeyden güneye geçen Zilan Deresi, Deliçay, İrşad Çayı ve Yekmal Çayı‘dır.Zilan Deresi üzerinde Koçköprü Barajı bulunmaktadır.

Kuzeyinde Aladağ ve Tendürek, İlçeye yaklaştıkça Meydan Dağı, Gürgür, Baba Dağı, Zernaki Tepe, hemen devamında Grekor ve Kızılkaya Tepeleri ilçeye hakim yükseltilerdir. 1841 yılında Van Gölü sularının tekrar alçalıp yükselmesi sonucu Erciş halkı, eski yerleşim yerleri olan Erciş Kalesi ve civarını terkederek Yukarı Çınarlı, Gölağzı, Kasımbağı, Alkanat ve Çelebibağı‘na ve 15-20 hanelik bir köy olan Eganis (Akans) adı verilen yere taşınmış ve burası Erciş adını almıştır. 1910 yılında ilçe olmuş, 18 Mayıs 1915 ‘te Rus ve Ermeni işbirliği ile işgal edilmiş ve 1 Nisan 1918 de de kurtarılmıştır.

balık bendinde çırpınan inci kefaliler…kümbet…süphan dağı’nın heybetli duruşu…meşhur erciş üzümü…ve sahili ziyarete gelmiş flamingolar…

Erciş, tarih olarak M.Ö. ‘ye uzanan bir geçmişe sahiptir. Tarih öncesi ve sonrası bir çok kavime yurt olmuştur. Bunlardan bir kısmına Bey’lik bir kısmına Sancak Merkezliği yaparken, 14. yüzyılda da Karakoyunlular’a başkentlik yapmıştır. Urartular’dan Osmanlılar‘a kadar bir çok uygarlığın izlerini taşıyan Erciş, tarihte kervan yollarının kavşak noktasında bulunduğundan ünü kısa zamanda en uzak ülkelere kadar yayılmıştı. Bu yüzden eski ve orta çağlarda Van Gölü’nün tamamı ve daha sonraları kuzey doğusunda uzanan körfez için Buhayra-i Arciş (Arciş Gölü ) denilmekteydi.

Özellikle Sökmenliler, İlhanlılar, Karakoyunlular ve Osmanlılar dönemi Erciş’in en parlak dönemleridir. İlçede Selçuklular’a ve Karakoyunlular’a ait kümbetler, mezarlıklar, koç ve koyun heykelleri önemli birer belge niteliğindedir.

Tarihte Arzaşkun, Arsissa, Argişti Khinili, Arciş, Ardişi, Eganis, Erdiş şeklinde geçen ilçenin adını, Urartu Krallarından II. Arsissa veya bu topraklar üzerinde kurulduğu belirtilen Arsissa veya Arzaşkun adlı şehirlerden aldığı tahmin edilmektedir. Bugün Erciş’te birçok tarihi eser ve yer bulunmaktadır.

İlçenin Çelebibağı beldesinde Tunç Çağından günümüze kadar kullanılan ve üzerinde Urartular’a Selçuklular’a Osmanlılar’a, Celayirlilere ve Karakoyunlular’a ait değişik örneklerin bulunduğu mezarlığı, Van Bitlis ve Ağrı yol güzergahlarında bulunan Karakoyunlular‘a ait Kadem Paşa Hatun, Zortul ve Akçayuva Kümbetleri, Osmanlı-İran savaşlarında büyük önem kazanan ve şu anda Van gölü suları içerisinde sadece iki yıkık bedeni kalan Erciş Kalesi , ilçenin hemen kuzeyinde Urartular’dan kaldığı belirtilen Zernaki şehir kalıntısı sadece birkaçıdır.

Doğu Anadolu bölgesinin Tatvan’la birlikte en gelişmiş ve düzenli ilçesidir. Ticaret hayatı güçlüdür fakat özellikle Kükürt gibi doğal ürünlerini işleyecek bir orta boy sanayiden yoksundur. Şehrin önemli geçim kaynaklarının başında Erciş Şeker Fabrikası gelmektedir. Ayrıca Vangölü havzasındaki ilçe belediyeler içerisinde ekonomik gelişme itibariyle ilk sıradadır.

Kültürel havza itibariyle ise, Van kentinden çok Ahlat ve Adilcevaz kuzey Van gölü hattına daha yakındır. Bu yönüyle Van ve Erzurum arasındaki kültürel geçiş bölgesi özelliği gösterir. Folklorik öğeleri daha çok Bitlis havzasının karakterini gösterir. Bölgesinin demografik ve ekonomik çekim merkezidir. Doğal güzellikleri itibariyle ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Şehrin Osmanlı dönemindeki mahalle düzeni korunmakla beraber on yıllarda yüksek katlı yapılaşmaların artmasıyla otantik görünümünü kaybetmiştir. Vangölü kıyıları da aynı ekolojik sorunla yüzyüzedir. Korunması ve doğal özellikleri geliştirilmesi gereken bir beldedir. Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir.

Reklamlar

99 Yanıt to “Erciş’i Tanıyalım…”

 1. ali aslan Says:

  erciş çok güzel

  1. rubar Says:

   evet ercişimiz gerçektende çok güzel

   1. Anonim Says:

    gerçektende güzel

   2. Muhammet kırmızı koc Says:

    Evet hala çok güzel

 2. mehmet Says:

  ben bir ercişli olarak degil bir insan olarak söylüyorum erciş bir cennet gidin de görün derim hasta olanlar sağlıklı olarak geri döner.

 3. nizam çelebi Says:

  çok özledim memleketimi hemde çok .burdaki resimlerine bakarak avutıyorum kendimi

 4. fatih teker Says:

  ercişli değilim ama ercişte büyüdüm. üniversiteyi ercşte kazandım şimdi mühendisim ve şunu belirtmek gerekirse erciş adına yakışır şekilde yeşil erciş liliğini koruyor ve korumasını ümid ederim

  1. helin Says:

   erciş li olmadığınız halde yorum yapmanızçok hoş tşk!!!

 5. ferhat Says:

  ercişi.ercişli,olmayan,bilemez,güzel,memleke2005 Aynur Doğan (Nupel) kürtçetim,10,ayda,ordayım,tümecişlilere,selam.

 6. memet Says:

  özlemimsin erciş dünyaya birdaha gelsem senle olsun sensiz dünya keşfedilmemişdir sende yeşille mavı saklıdır celebibagında balık avlamayı özledim kaptan ilanoya ve tayfasına selam aşkın en güzelinin yaşandıgı yere…


 7. yeşil erciş harika bir cennet yeridir saygılarla yoldereye

 8. METİN ÇOKLUK Says:

  ben şu an askerim ve yeşil ERCİŞi çok özledim. 88-2 mardin nüsaybin şafak karanlık

 9. abdullah bozkaya Says:

  slm tüm erçişliler ben erçişten şuan çok uzağım balık esirde askerlik görevimi yapıyorum 88/1 olarak şafak bir gün atarsa inşallah memleketime dönücem çok uzun zamandır batıda yaşadığım için erçişi göremedim ama inanıyorum ki eskisindende güzel cennetin bir parçası dir balık bendi ılca. sahil kısaca her yönüyle büyüleyici bir güzelliğe sahip bu şehrin kıymetini bilelim lütfen tüm erçişlilere saygı ve sevgilerimi yolluyorum byyyyyyyyy

 10. abdullah bozkaya Says:

  camii kebir mahlesinde oturuyodum şuan istanbulda oturuyorum ama balık esirde askerim bekle canım memleketim geliyorum şafak 289

 11. dj emo Says:

  ercişi özledim selam erciş

 12. dj emo Says:

  van kalesini akdamar adası kedisi veokulumu yahya kemalbeyatlı ilköğretim okulu ist. şişliden yazdım

 13. erdal alver Says:

  ercişe laf yok valla erciş muhteşemdir

 14. erdal alver Says:

  ama ercişi tanıtmak için gerçekten elimizden geleni yapalım video olsun resim olsun tanıtalım bu tarihi ve güzel şehri

 15. Metin KARA Says:

  Erciş’i tanımayan utansın. Ertuğrul Gazinin Sultan Alparslan’ın , Yavuzun ayak bastığı toprakları tanımamak olur mu hiç 🙂

 16. okan şenel Says:

  tum herkese merhabalar ben kocaeli gebzede oturuyorum.üniversiteye van ercişe yerlestım.ilk önce uzak dıye bıraz karamsardım gelmek ıstemıyordum ama arkadaslar saolsun resımler koymuslar bakınca rahatladım okadarda abarttıkları kadar deılmıs guzel yer ve gelecem kib gorusmek uzere….

  1. fettahtugay Says:

   ercıs gebzeden guzel deyılmı okan kardes ama orada yatırım olsa neler olur bı dusunsene bende gebzede oturuyorum slmlar

 17. Cilvana Says:

  Erciş gerçekten mükemmel yerdir

 18. osman koc Says:

  arkadaşlar erciş cok güzel ben istanbulda yaşıyom ama günlüm ve kalbim hala erciş yukarı ışıklı küyünde

 19. eşref Says:

  ben BÜYÜKADA da oturuyorum ercişliyim.erciş çok güzel bir yer yemekleri ve tarihi yerleri çok güzel

 20. yahya Says:

  slm erciş.bekle beni ben geliyorum.kısmet olursa 4 sene orada üniversite okuyacam.

 21. diyarbakırlı yahya Says:

  diyarbakırdan ercişe slm gönderiyorum.inşallah her şey umduğum gibi gider.

 22. erdal alver Says:

  merhaba milet erciş için yazdığınız yorumlar için teşekür zorsıpas ama yakışıyo ercişimize bu güzel sözler

 23. Mustafa SARA Says:

  Eğitimli,çağdaş,gönlü ve sofrası açık,misafirperver, elindeki son lokmasını ve cebindeki harçlığını paylaşan yürekli Asil insanların yaşadığı bir ilçedir.Yeşil Ercişli olmak ve orada yaşamak ayrıcalıktır.

 24. melis Says:

  bana ercıste bır okulun ismi lazım kim yardımcı olabilir?ama okula ait hıcbırsey bılmıyorum ercıs merkezden 15 20km dısarda oldugunu, onunun cok buyuk bı düzlük oldugunu ve bır de cok uzaktan van golunu gordugunu bılıyorum bu okulun lojmanının.ercıse cok uzak degıl sanırım dedıgım gıbı.ama bı duzlugun ortasında yakınlarında da askerıye gıbı bısey var sanırım.ılk ve orta kısımları ayrı yerlerde bu okulun.ercıslı olup bılen varsa lutfen bu okulun ısmını buraya yorumlara yazsın…

  1. Anonim Says:

   erkek yibo

  2. ismet Says:

   evet ben o okulda okudum çok guzel adı erçiş erkek yibo du saygı selamlar nerelisi dostum.

 25. Ayhan Sari Says:

  Bende aslen ercisliyim ancak adapazarında dogdum buyudum. Memleketime gelmekte hiç nasip olmadı.
  Insallah birgun…

  Siteme beklerim http://www.vancanavari.com

  “cenewar yolda yatmiiiis sanki gunesleniyorrr”

 26. ömer faruk koç Says:

  ben aslen erçişliyim ama istanbulda doğdum ercişi hiç görmedim
  çok merak ediyorum ama yeni dört ayıma giriyom
  ercişe selam biberona devam


 27. melis sanırım o dedigin okul ercişin ünseli beldesinde anadolu ögretmen lisesi oluyor bu arada bende ercişliyim amaa şu aan asskerim memleketimi göremiyorum şafak 85

 28. selami varlı Says:

  ercişi seviyorum cok güzel bir ilcedir adım

 29. ahmet varlı Says:

  ben erciş te doğdum ve ben orayı seviyorum bence erciş kadar güzel bir yer yok

 30. Tuncay Delibaş Says:

  Ben erciş ortayayla köyünde doğdum ortaokulu ercìşte okudum lise 1 ankarada okudum lise2 istanbulda geri kalan eğitimide ist da okuycam üniversteyi vanda veya yéşil erciste okumak istiyorum hani halk arasında insanın memleketi doğduğu yermi yoksa doyduğuyer bence ne olursa olsun insanın memleketi bir baskadır.MEKAN 34 VATAN 65

 31. Tuncay Delibaş Says:

  Ercisi yani meleketimi cok seviyorum türkıyenın en güzel yerlerinden birisi olan istanbulda yasıyorum ercisi istanbula değişmem

 32. Tuncay Delibaş Says:

  Ercişi cok seviyorum bunun icin benim hedefimde hukuk bölümü var avukatlığı okuyup bir iki sene sonra memleketime ve kürt hälkına hizmet için erciş belediye başkanlığına aday olucam allah nasip ederse….BEN MEMLEKETİME VE KÜRT HALKINA HİZMET İÇİN VARIM

  1. alim Says:

   tuncay bey erciş te sadece kürtlermi yaşıyor ayrıca bu ayrımcı ifadeler neden? hatta ve hatta siz ercişe bu kafayla birde belediye başkanlığımı yapıcaksınız sizin gibilere ercişte yer yok başka kapıya yallaaaahhh

   1. Edip Toprak Says:

    Erciş Türkmenlerine ve Kürtlerine hizmet yapan bir belediye başkanı olmak istiyordur Tuncay Bey…

 33. GÖKHAN AL Says:

  unutmayı kasabası çelebibağda güzeldir

  1. fettahtugay Says:

   gökhan gardas celebıbag guzel babıde eskısı daha guzeldı yerlı olarak kım kaldı o guzel yerde yanlıs yonetımle neler oldu goruyon hane yatırımlar bıze sahıl serıdı madavanga yesıl alan park ve otel eglence merkezı turıstık alan olsa fena mı olur al ailesıne slmlar…….

 34. alpaslan Says:

  ben ercişin doğancı köyünde oturuyorum ama bunu hic birzaman unutmayın ercişin bir güzeliği varsa oda zilanderesinin doğancıılıcasıdır

 35. ensari al Says:

  ((((((( BİR SEVDADIR ERCİŞ))))))

 36. cihan ünal Says:

  erciş benim memleketim yeşillikleriyle herş şeyiyle


 37. muhteşem memleketimize selamlar bu cenneti koruyalım doğunun parisidir erciş

 38. hdsy Says:

  ben yeni kazandım.ve erciş adına tereddütlerim var burdaki yorumları görünce kendimi ii hisseetimm.

 39. devrim Says:

  ASKERIM ŞUHAN ERCİŞDE BAKALIM GUZELMI

 40. serhat dursun Says:

  6 senedir erciş ten uzaktayım ve şimdi askerim inanınki bunca sene yeşil ercişm den ayrı kalmayı ancak ercişi sven ercişe kendini kaptıran bilir ah ulan ah

 41. Ünal akbaş Says:

  erciş’e selam üç ay oldu görmeyeli seni ercişim şimdiden çok özledim havanı

 42. rabia Says:

  erciş süper bir yer

 43. ömer Says:

  men gurbet ellerdeyim ercişi çok özledim özellikle ailemi ve amcamoğlu emre ve raifi özledim

 44. ALİM ÇAVUŞOĞLU Says:

  Değerli ERCİŞLİLER Bizler MERSİNDE oturan ERCİŞLİLER OLARAK 12-12-2009 GÜNÜ Kültür dayanışma yardımlaşma derneğimizi açıyoruz tüm hemşerilerimizi açılışımıza bekleriz saygı vesevgilerimizle. yer cumhuriyet mah. 1653 sok.no4

 45. Anonim Says:

  ercişş harika yer

 46. meryem ve yıldız Says:

  ercişi tanımak ve başkalarına tanıtmak çok iyi ve güzel.

 47. ahmet durmuş Says:

  valla ercişliyim ercişli olanlar bilir öreneyi afatları çelebibağını ercişili olmakla gurur duyuyorum..!

 48. ebru yıldız Says:

  erciş çok güzellll

 49. tuncer keleş Says:

  erciş güzel ergücü daha bi güzel

 50. sürgün Says:

  erciş cennet cenete gitmek isteyen ercişe gelsin

 51. öznur Says:

  arkadas ben sınava ercişte girecem de ondokuz mayıs i.ö.o da resim veye görüntülerine nasıl ulasa bilirim bilen var salütfen cevap yazsın

 52. Osman ÇAVAŞ Says:

  Merhaba saygıdeğer ERÇİŞ halkı ben ERÇİŞ liyim ve gurur duyuyorum şu anaskerim 89-2 erçişimi çok özledim doğunun parisi lutfen ERÇİŞİMİZİ koruyalım ve sahip cıkalım

 53. harun Says:

  dünyada en sevdiğim yerdir

 54. yaliz Says:

  erciş harika görmek lazım güzelliklerini
  ben ercişliyim dünyanın neresine gidersem gideyim erciş gibisi yok bence tavsiye ederim gelin görün

 55. yeliz Says:

  ercişimi merak ediyorsunuz gurbetçiler gelin bu yaz görün ercişin denizini balık bendini inci kefalini görulmeye deyer erciş

 56. rıdvan Says:

  bekle beni erciş 49gün sonra geliyorum.

 57. rıdvan Says:

  1989\2 rıdvan şuan erzincan,da askerlik yapı yorum ş.49 tarih 14.06.2010

 58. önder Says:

  ah güzel ercişim seni bırakıp gitmek cesaret ister sensiz yaşamak aşkı bilmeyenler gibi suskun seni görmemek okula gitmeyen bir cocuk gibi

 59. azar Says:

  ercişim güzel ercişm

  1. Anonim Says:

   doğru ercişden güzeli yok

 60. ozge Says:

  sLm ya beni abim ercişte askerlik ypyor ii biyermi erciş .s

 61. İSMAİL KOÇAK Says:

  Bir ilkbahar günü seyrin eyledim
  Halımıydı çimenmiydi bilmedim
  Orda sana birtek isim söyledim
  Adın Yeşil Erciş yerin Türkeli

  Bütün sıradağlar kuzeyde kalır
  Güneyde güzellik Vangölü verir
  Doğudan karataş kokusu gelir
  Adın Yeşil Erciş,yerin Türkeli

 62. çetin Says:

  herşeye rağme ercişliyiz gardaş

 63. Anonim Says:

  çok ve çok güzel başarılar

 64. şahabettin Says:

  ben doğancı köyü ada mezrasında oturuyom ercimiz çok güzel herkesin görmesini tavsiye ederim hele sıcak suyu kürtçe ismi germav

 65. harun akıncı Says:

  ben şimdi malatyadayım ama inanki varya van ercişş kadar güzel bir yer yok

 66. Anonim Says:

  BEN SAMAUN DAYİM BURASI BİR OLDUĞUNA RAĞMEN ERCİŞ KADAR GÜZEL DEĞİLDİR ERCİŞ İ SEVİYORUM

 67. SheyXpPp Says:

  van erçişin askerliqi nasıl arkadaşlar bilgi verirmisiniz belli bir maaşı varmı
  yeri nasıldır.. şimdiden tşkler…

 68. Rıdvan Says:

  Bâyramımızı fethiyede geçirdik keşke erciş keklikovada geçirdik RIDVAN TANER DÛDÜK


 69. o güzellik inş bundan sonrada kay bolmaz

 70. bulut ünal Says:

  ırşat ercişin başkenti

 71. Anonim Says:

  erciş seni unutamıyacağım

 72. Muhamet Says:

  Ben bir erciş’li olarak ercişimden gurur duyuyorum ve bu gurbete canim memleketimi özledim

 73. Cumali öztunç Says:

  Bir sevdadır yeşil erciş ama deprem fırtına misali tuttu bizi

 74. ceylan Says:

  ey dostum ben erciş liyim ben ercişi çok seviyom bende depremi yaşadım ey dostum bilki mehdi abim sami abim sizi çok özledim iki abim depremde öldü sizi çok seviyorum ne olur gelin 7.2 depremde toz dumanın arasında kayboldunuz ne olur dönün ne olur

 75. Deniz Says:

  KOCAELIYIM ANNEM ERCIS MEMLEKETDIR BENCE COK GUZELDI

 76. abdullah yıldız Says:

  erciş anlatılmaz yasanır

 77. Anonim Says:

  bence çok güzel

 78. dilara Says:

  vanlıyam şanlıyam kılıcı kanlıyam

 79. Anonim Says:

  Hayrılısı izmitliyiz biz alayına kralına kalsa son nefes inandına körfezliyiz biz maşallah 41 kere kocaeliyiz biz babam efsane…

 80. aslı Says:

  arkadaşlar nişanlımın usta birliği van-erciş e çıktı. oranın askeri birlikleri nasıldır insanı ortamı nasıldır . bana geniş bilgi verebilir misiniz

 81. Ayhan koc Says:

  Yeşil erciş zaman kalbimdesin yukarı ışıklı köyü

 82. Ercişli selam Says:

  Yukarı ışıklı köyü

 83. Safran Says:

  Adana , izmir, antalya,tirabzon,istanbul heryer vatan topragi heryer VAN ERCİŞ…yaradilani sevmektir aslolan YARADANDAN ötürü hepimiz kardesiz bu tas toprak bizim sehirler sadece bir isim..önemli olan sevmek sevgiyle bakmak Dışlamadan ve Dışlanmadan

 84. Murat güner Says:

  Seni seviyorum yeşil ercişim

 85. Anonim Says:

  benim annem ercişli ama malesef ben ilk defa gittim ve gerçekten görülmeye değer ahr yer tabi değerli insanlarıda bir ayrıcalık

 86. Anonim Says:

  sevdadır erciş emrah ile selvidir erciş mis gibi kokan fenerbahce cayıdır erciş inci kefellerinin tek yasadigiyerdir erciş vanyolu mahallesi salihiye solaka alkanat erşat örene kişla suli daha nereler bambaşkadır erciş benim memleketim cok özledim cok behcet has

  29 08 2017

 87. behcet has Says:

  bir sevdadır erciş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s