Akdamar Kilisesi

Evet, Akdamar Kilisesi restore edilip devlet töreniyle açıldı. Kilisesin restorasyonu için 2 milyon 600 bin YTL harcandı.

Ama hiçkimse Akdamar Adası’nın tarihi geçmişini irdeleme zahmetine girmedi. Hem neden böyle birşey yapsınlar ki, neden unutturulan tarihi sayfaların tozuna ellerini bulaştırsınlar ki? Hiçkimse onlara böyle bir iş yüzünden ödül vermez, bunu da biliyorlar. Birilerinin işine gelen tarihi gerçekler(!) ödül almak için kafi…

Şimdi unutturulan gerçekleri hatırlayalım. Akdamar Adası, Ermeni terörünün kol gezdiği yıllarda azgın Ermeni çetelerinin silah depolarından biriydi. Ama daha korkunç bir yönü daha vardı Akdamar’ın… Akdamar, kaçırılan müslüman kadınların tecavüze uğradığı, vahşice katledildiği yerdi.

Ermeniler, esir ettikleri Müslüman kadınları iki sıra halinde aralarına alıp türkü söyleyerek, tef çalarak götürüyorlar; ikide bir; “Korkmayın sizi Van valisi Cevdet Paşa’ya götürüyoruz Cevdet paşa size pilâv ikram edecek!” diyorlardı.
Sonra koro halinde: “Cevdet Paşa et temâşa / Gelinlerin oldu matuşka! (fahişe demek)” diyorlardı.
(Anadolu’da Ermeni Zulmü –II – http://www.ermenisorunu.gen.tr)

Akdamar’a acilen bir şehitlik yapılmasını istiyoruz.

Orada kayıtlara göre kaç kadınımız tecavüz ve işkenceye uğradı? Kaç şehidimiz var, bunların o anıta kazınmasını istiyoruz. Ermeni soykırım iftira gününde bölge halkı olarak, öğrencisiyle, öğretmeniyle, işçisiyle, çiftçisiyle…. o adaya çıkmak ve acılarımızı, haklılığımızı tüm dünyaya haykırmak istiyoruz.

Çok şey mi istiyoruz?

Reklamlar