Çelebibağı ve Flamingolar

Van denizi’nin kenarında gün batmak üzereyken, işte bu koca denizin tarihini içinde saklayan Çelebibağı’nda flamingoları uçarken seyretmek tuhaf bir duygu veriyor insana….

Burnuna inci kefalı kokusu geliyor, baş döndüren ağır yosun kokusuyla birlikte…
Kurbağa sesleri duyulmaya başlandı, diye söyleniyorsun… Doğru, akşam oluyor artık!….

Eve dönerken yolda ezilmiş kurbağa ölüleri, inek, at pislikleri…
Onlarca ne bileyim belki de yüzlerce mığmığ (sivrisinek) çoktan çıplak kollarını, ayaklarını şişirmiştir zaten.

Eve gelirsin, elektrik kesilmiştir…
Ceyranlar gétti, rüzgar var, zahar yarpağlar tellere degii…. gibi sesler, konuşmalar olurken, sen yorgunluktan şişmiş ayaklarını yıkarsın tulumbanın yanında….

Sonra…
………………………………………….

17.08.2003 tarihli gazetelerden bir haber:

Van’ın Erciş İlçesi’ne bağlı Çelebibağı Beldesi’nde bulunan ‘Ercişli Emrah ile Selbi Kuş Cenneti’ne gelen yüzlerce flamingo, yerli halkın ilgi odağı oluyor. Her yıl temmuz ve ağustos aylarında sürüler halinde beldedeki kuş cennetine gelen ve burada 2 ay boyunca konaklayan flamingo kuşlarının korunması için bir dizi önlemler alındı.

Erciş Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Atilla Elbir, dernek olarak kuşların avlanmaması için bir bekçi tuttuklarını belirterek, “Flamingolar 3 yıldır aralıksız olarak bu sezonda Van Gölü sahilindeki kuş cennetinde konaklıyorlar. Geçen yıl bilinçsiz kişi veya kişiler tarafından bu kuşlar ‘Acem Kazı’ diye avlanıyordu. Biz bunu duyar duymaz gerekli tedbirlerimizi aldık. Ücretini kendimiz karşılayarak bir bekçi tutup, nesli tükenen göçmen kuşları koruma altına aldık” dedi.

Bu arada, Çelebibağı Belediye Başkanı Kutbettin Türkmenoğlu ise, beldelerinde bulunan kuş cennetine sürüler halinde konaklayan flamingoların korunması için belediye olarak her türlü yardıma açık olduklarını söyledi. Öte yandan, Çelebibağı Beldesi–Erciş Kalesi ve Kasımbağı Köyü arasındaki sazlık alanda yaşamlarını sürdüren göçmen flamingolar,özellikle sodalı suları tercih ediyorlar.

Reklamlar